Sauna sucha

Sauna sucha, tzw. fińska, to doskonałe rozwiązanie na codzienne problemy, które stale odciskają swoje piętno na skórze i samopoczuciu. Długotrwały stres, nadmiar pracy i zanieczyszczenia powietrza to tylko niektóre z wielu czynników przekładających się na znaczne pogorszenie się kondycji i pracy organizmu. Na drodze do przeciwdziałania tym niekorzystnym zmianom ważne jest holistyczne podejście – metoda ma działać uzdrawiająco na ciało, jednocześnie dając przestrzeń do zatroszczenia się o zdrowie psychiczne.

Kąpiele saunowe odbywają się w dedykowanym, drewnianym pomieszczeniu, którego temperatura oscyluje w granicach 80-100°C, przy równoczesnym zachowaniu niskiej wilgotności powietrza – ok. 15%. Każdorazowe wejście do sauny suchej powinno trwać od 8 do maksymalnie 20 minut, po czym należy schłodzić ciało zimnym prysznicem. Skrupulatnie utrzymywane warunki wewnątrz sauny wywierają pozytywny wpływ na wydolność organizmu – hartowanie skutkuje uzyskaniem odpowiedniego poziomu odporności. Wizyty w saunie wspomagają również walkę układu oddechowego z różnymi chorobami płuc, m.in. astmą i przewlekłym zapaleniem oskrzeli, oraz w naturalny sposób prowadzą do złagodzenia przewlekłych dolegliwości bólowych. Układ krążenia także nie pozostaje obojętny na działanie sauny suchej, która poprzez raptowne zmiany temperatur wspomaga przepływ krwi, pomaga w utrzymywaniu prawidłowego ciśnienia oraz zapobiega rozwojowi chorób naczyń krwionośnych. Ponadto, sauna fińska ma działanie oczyszczające – wysoka temperatura powoduje otwarcie porów, co ułatwi detoksykację organizmu poprzez usuwanie zalegających toksyn wraz z potem oraz wchłanianie różnych składników aktywnych w głąb warstw skóry. Regularne kąpiele saunowe pomagają w utrzymaniu prawidłowego napięcia i elastyczności skóry.

Nie można zapomnieć o duchowym elemencie sauny. Cisza i ciepło wspomagają wyciszenie oraz łagodzą wszelkie nagromadzone napięcia nerwowe. Temperatura panująca wewnątrz sauny powoduje intensywne pocenie, co daje uczucie oczyszczenia ze wszystkiego, co już nie służy i powinno zniknąć. Korzystanie z dobrodziejstw tej metody pozwala na tymczasowe oderwanie się od świata zewnętrznego, spędzenia paru chwil z własnymi myślami oraz regenerację sił przed powrotem do codziennych aktywności.